Galerie na Rychtě

Galerie na Rychtě Úvalno
tel.: 602 730 899

www.uvalno.cz

rychta

Reportáž:rozhlas Ostrava

Galerie na Rychtě v obci Úvalno bude otevřena od dubna do října každý den od 10 do 17 hodin. Skupinové prohlídky mimo stanovený termín lze předem dohodnout na tel. čísle +420 602 730 899, starosta@uvalno.cz,  nebo pak na Obecním úřad v Úvalně, tel. 595 176 278, podatelna@uvalno.cz .

Galerie na Rychtě vznikla z barokní kontribučenské sýpky z roku 1699, jedná se o ojedinělou kulturní památku v celém Slezsku. Kontribuce bývala něco jako daň v naturáliích neboli společný příspěvek obilí shromážděný z celé vesnice, který byl odváděný panovníkovi nebo nařízený nepřítelem. Ve skutečnosti fungovaly především jako železná rezerva a společná zásoba obilí celé vesnice pro léta neúrody. Sýpka neboli Rychta nabízí systém neobvykle propojených místností a poslední zbytky technologie sýpky s mlýnicí. Neobvyklé průhledy a vrstvy omítek sešlé stářím zde vykouzlily neopakovatelnou atmosféru, jakou v žádné jiné galerii nenajdeme.

Na Rychtě otevřeli v roce 2017 zrcadlové bludiště. V současné době probíhají pouze skupinové prohlídky. Turistická sezóna zde odstartuje v dubnu a potrvá do října. Otevřeno bude každý den.
Fotogalerie: https://www.facebook.com/uvalno/posts/1754544194556391
Chystají zde ještě jednu novinku a to dveřní bludiště. Dokonce i zrcadlové bludiště mají v plánu ještě rozšířit.

V Úvalně můžete navštívit také Faru, která se nachází naproti Rychty.

Trasa:

Z Krnova směrem na město Opava. Obec Úvalno se nachází cca 4 km za Krnovem.

Cyklotrasa č. 55 Krnov – Úvalno nebo zelená turistická trasa vedoucí přes rozhlednu Cvilín, zříceninu hradu Šelenburk až do Úvalna


galerie na rychte   GALERIE UVALNO   galerie vstup  

oteviraci doba


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb