Rozhledna Vyhlídka na Ježníku

SOUČASNOST 

Celková výška rozhledny včetně stožáru je 17,5 m. Výška podlahy v úrovni posledního poschodí je ve výšce 13,6 m. Modřínová dřevěná konstrukce má celkový objem 11,5 m3 řeziva a dřevěné prvky váží 7400 kg. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna Jeznik

HISTORIE

Rozhledna stojí na vrchu, který dnes nese název „Vyhlídka“ a původně se jmenoval „Melzerberg“. Na tomtéž místě stála rozhledna již od roku 1894. Dřevěnou trámovou věž, která byla zcela první rozhlednou v okolí Krnova, vybudovala krnovská pobočka Moravskoslezského sudetského horského spolku pod vedením inspektora drah Johanna Halusky.

V prvních letech neměla věž na Vyhlídce o návštěvníky nouzi. V roce 1903, se zájem veřejnosti přenesl na mnohem bližší cvilínskou rozhlednu, která poskytovala vyšší návštěvnický komfort a lepší výhled na město. Navíc dřevěná konstrukce přece jen značně trpěla povětrnostními vlivy a postupně chátrala. Za první republiky již nebyla běžně přístupná a koncem 20. let musela být stržena.

Druhá rozhledna, o kterou se postaral „Okrašlovací spolek“ mající prakticky stejnou podobu jako ta první, byla postavena na jaře roku 1934 a pro veřejnost se otevřela 13. května. V provozu byla až do počátku 2. světové války. Během ní nebyl čas ani prostředky na její údržbu. Po válce se na rozhlednu zapomnělo. Ta pak velmi rychle chátrala. Definitivně zanikla někdy na přelomu 60. a 70. let.

Zhruba po třiceti letech se rozhledna díky podpoře vedení města a nadšení pracovníků Lesní správy vrátila opět na své místo. Záměrem bylo obnovit rozhlednu v historické podobě. Původní projektová či stavební dokumentace se však nedochovala, a tak to nebylo vůbec jednoduché. Projekt byl vypracován na základě dochovaných dobových fotografií a podle zbytků původní konstrukce. S vlastní výstavbou se začalo v dubnu roku 2001 tím, že byly vybourány poškozené původní základy. Po úpravách přístupové lesní cesty, která umožnila příjezd stavebních strojů, byly v měsíci květnu postaveny základy nové.

Dřevěná konstrukce rozhledny je celá vyrobená z pečlivě vybraného modřínového dřeva pocházejícího z městských lesů. Pořez a příprava dřeva byly provedeny na 2 pilách, vše muselo být uděláno s velkou přesností. Po dokončení a vyzrání betonových patek byla celá věž – zatím v podobě hromady tesařsky zpracovaných stavebnicových prvků – převezena na Vyhlídku a zahájena její montáž. V měsíci červenci, v průběhu pouhých tří dní byla celá hlavní konstrukce postavena. Více času si vyžádaly dokončovací truhlářské práce na schodištích, zábradlích a podlahách.

SUVENÝRY

Turistickou známku, vizitku, nálepku či magnety můžete zakoupit v Turistickém informačním centru Krnov. Lze zakoupit i další suvenýry a získáte tady i razítko rozhledny.

ZAJÍMAVOSTI

Z rozhledny je vidět do širokého okolí. Východním směrem je zajímavý pohled na město, cvilínskou rozhlednu i Šelenburk, za pěkného počasí můžete jihovýchodně zahlédnout i Beskydy s Lysou horou. Na západ se rozkládá pohoří Jeseníků s nejvyšším vrcholem Pradědem. Severozápadně se rozprostírají Město Albrechtice s Hynčickou hornatinou a Jindřichovskou pahorkatinou a severně uvidíte Chomýž, Linhartovy a část Polska.

Jihovýchodně můžete vidět pás polámaných stromů od tornáda, které se zde prohnalo 18. 6. 2013.

KONTAKT

Turistické informační centrum Krnov
Hlavní náměstí 25
794 01 Krnov
+420 554 614 619

OTEVÍRACÍ DOBA

Rozhledna je celoročně volně přístupná.

FOTOGALERIE

První rozhledna na Ježníku

Jeznik 1

Druhá rozhledna na Ježníku

Jeznik 2

Třetí současná rozhledna na Ježníku

Ježnik 3

 

 


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb