Rozhledna Cvilín - uzavřena 2019-2020

SOUČASNOST 

V letošní sezoně se už neotevře cvilínská rozhledna. Potřebuje zásadní rekonstrukci. Projekt bude hotový do konce letních prázdnin, zhotovitele bychom chtěli najít ještě letos a s opravou začít v roce příštím. Více informací najdete na webu bit.ly/CvilinskaRozhledna

rozhledna

HISTORIE

Pokud přijíždíte do Krnova od Opavy, uvítá Vás již v dáli válcovitá kamenná romantická rozhledna, která se tyčí nad městem ve výšce 436 m n. m. Je vysoká 26 metrů, uvnitř s dřevěným schodištěm. První otevření rozhledny se datuje k 11. 06. 1903.

V letech 1901-1903 ji vybudovala krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Při zahajovací slavnosti konané 11. června 1903 dostala jméno Liechtensteinova rozhledna, na počest bohatého mecenáše, bez jehož daru by výstavba nebyla možná. Na konci 2. světové války byla pozorovatelnou německého vojska, které se na vrcholku Cvilína opevnilo. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce.

V 60. letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci. Pokud se budete chtít pokochat krásným výhledem z vrcholku rozhledny, musíte vyšlapat 144 schodů.  

SUVENÝRY

Turistickou známku, vizitku, nálepku či magnety můžete zakoupit v Turistickém informačním centru Krnov. Lze zakoupit i další suvenýry a získáte zde i razítko rozhledny.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Virtuální prohlídka ke shlédnutízde

ZAJÍMAVOSTI

Na východě při dobré viditelnosti uvidíme nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd – Radhošť, Smrk a Lysou horu. Západním směrem lze spatřit vrcholky Hrubého Jeseníku s Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny a Biskupskou kupou. Samozřejmě, že budete mít město Krnov jako na dlani a na východní straně pak „Balaton“ neboli „Petrův rybník“. 

KONTAKT

Turistické informační centrum Krnov
Hlavní náměstí 25
794 01 Krnov
+420 554 614 619

OTEVÍRACÍ DOBA

uzavřena

VSTUPNÉ

-

FOTOGALERIE


cviln

rozhledna_Cviln

rozhledna_Cviln_2  

rozhledna_cvilin_2

rozhledna_cvilin_3

rozhledna_cvilin_4

 


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb