Rozhledna Cvilín (Lichtensteinova rozhledna)

Rozhledna_Cvil. Kamenná rozhledna, která se tyčí nad městem ve výšce 436 m. n. m. je zdaleka vidět. Stojí na stejnojmenném kopci - Cvilín. Umožňuje překrásný výhled do kraje.

Otevírací doba:
Jaro a podzim (květen a říjen): sobota, neděle za příznivého počasí 10:00 - 17:00 hodin.
Léto (červen -září): otevřeno každý den za příznivého počasí 10:00 – 17:00 hodin.
Zima (listopad - duben): zavřeno.

Skupinové prohlídky si můžete předem zajistit v TIC Krnov - tel: 554 614 612. Na stejném čísle si můžete ověřit v turistickou sezónu otevření rozhledny.

Prohlídky, průvodci - přehled krnovských památek, které můžete navštívit v turistickou sezónu nebo celoročně.

Na východě při dobré viditelnosti uvidíme nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Radhošť, Smrk a Lysou horu. Západním směrem lze spatřit vrcholky Hrubého Jeseníku s Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny a Biskupskou kupou.

Rozhledna je válcovitá kamenná romantická stavba zakončena vyhlídkou s cimbuřím. Je vysoká 26 metrů, uvnitř s dřevěným schodištěm.

rozhledna_Cviln rozhledna_Cviln_2

V letech 1901-1903 ji vybudovala krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Tehdy ovšem působila mnohem zdobněji než dnes. Na konci 2. světové války byla pozorovatelnou německého vojska, které se na vrcholku Cvilína opevnilo. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce.

V 60. letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci. Pokud se budete chtít pokochat krásným výhledem z vrcholku rozhledny, musíte vyšlapat 134  schodů (25 žulových schodů a 109 dřevěných).

Suvenýry:

Turistickou známku můžete zakoupit přímo na rozhledně. V zimních měsících je dostupná v Turistickém informačním centru v Krnově. Lze zde zakoupit i další suvenýry. K dispozici je i razítko rozhledny.

Trasa:

K rozhledně Cvilín vede zelená turistická značka. Začíná na Hlavním náměstí, pokračuje na Opavské ulici. Poté zahnete na první křižovatce doprava, půjdete kolem Střediska volného času Méďa po ulici Dobrovského. Na ni navazuje ulice Cvilínská a dále ulice Městská. Po ní se dostanete až ke Kostelu Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně a také k rozhledně. Autem se k rozhledně Cvilín dostanete také. Na Opavské ulici odbočíte na ulici Dobrovského a poté pojedete směrem k Hotelu Cvilín po ulici Nová Cvilínská. Dojedete přímo k  parkovišti, které se nachází u Kostela Panny Marie Sedmibolestné. Velké odstavné parkoviště se nachází i kousek pod kostelem, naproti hotelu Cvilín.

rozhledna_cvilin_1 rozhledna_cvilin_2 rozhledna_cvilin_3 rozhledna_cvilin_4
Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb