Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné

SOUČASNOT

Vrch Cvilín s poutním kostelem a rozhlednou je viditelnou dominantou města Krnova. Kostel vidíte, když přijíždíte do Krnova ze směru od Opavy i od Města Albrechtic. Konají se zde několikrát do roka církevní poutě. K dosažení tohoto nádherného místa musíte zdolat téměř 222 schodů.

Cvilin w

HISTORIE

Dávná historie poutního místa je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, umístěn na dřevěném sloupu. Dnes na tomto místě stojí dřevěný sloup, pocházející z roku 1635.

V první polovině 13. stol. je do našich zemí uveden františkánský řád minoritů, který v r. 1273 přichází i do Krnova, do jehož historie se nesmazatelně zapsal. Zakladatelem poutního místa Cvilín je člen minoritského řádu P. Kornelius Ottweiler, který inicioval zřízení dřevěné kaple sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie v r. 1684. Cvilínské poutě se staly brzo proslulé široko daleko, účastnili se jich tisíce věřících. Dřevěný kostelík zdaleka nestačil velkým návalům, a tak v roce 1721 byly učiněny první kroky ke stavbě velkého zděného chrámu. Na místě starého kostelíku byla postavena zděná kaple zasvěcena Sedmi Tajemstvím Kristovu hrobu.

Stavbu provedli Andreas a George Gans, otec a syn, stavitelé z Krnova. Nádherná fresková výzdoba pochází od brněnského malíře Františka Ecksteina. Vnitřní zařízení bylo postupně pořizováno z četných darů. Pro 54 metrů vysoké věže byly odlity zvony. Jeden ze zvonů byl odlit přímo na Cvilíně. Pro velký počet poutníků byla na Cvilíně zřízena noclehárna a hostinec.

V r. 1786 byl kostel z nařízení císaře Josefa II. uzavřen a měl být zbořen. Byl však vykoupen čtyřmi krnovskými měšťany. Znovu otevření kostela bylo dosaženo v r. 1795, před tím však musela být vystavěna kolonie Mariánského Pole s 18 domy, aby kostel mohl být pro tyto obyvatele otevřen.

V roce 1865 kostel vyhořel. Zvony se žárem roztavily. Varhany Františka Riegra z roku 1855 obyvatelé Krnova naštěstí stihli před požárem uchránit. Opraven byl z veřejné sbírky. Začátkem 70 let 19. století bylo vybudováno 222 schodů z kamene.

Řád minoritů cvilínský kostel znovu získal až v roce 1940. Stalo se tak výměnou za pozemky, které město nutně potřebovalo ke svému rozvoji. Válečné události v roce 1945 kostel velmi poškodily, požárem byla poničena především levá věž. Kostel byl však minoritským řádem znovu obnoven. V r. 1950 byl klášter sídlící ve městě zrušen, znovu obnoven byl po r. 1989 a vrácen Minoritskému řádu.

V době komunismu byla činnost řádu minoritů násilně přerušena. Kostel se opět dostal do správy diecéze, a to až do roku 1994, kdy byl definitivně navrácen minoritskému řádu.

V letech 1994–1996 byl vybudován poutní dům sv. Josefa, který slouží především řeholníkům a věřící mládeži.

Tradice poutí na Cvilíně je stará více jak 400 let. Od 17. stol. se traduje legenda o léčivé moci obrazu Panny Marie Sedmibolestné, který je umístěn na hlavním oltáři. Kostel je přístupný v době konání náboženských poutí: začínají 30. 4. a končí dušičkovou poutí na počátku listopadu. Mše svaté jsou v tomto období (mimo poutě) každou neděli v 10:00 hodin. Hlavní pouť je v neděli blíže k svátku Bolestné Panny Marie.

Poutní kostel je duchovní perlou Slezska a je přezdíván Slezský krnovský Kopeček.

ZAJÍMAVOSTI

V bezprostřední blízkosti kostela najdeme památnou lípu (asi 250 m od kostela).

KOUZLO OBRAZU

Věřící nacházejí pokoj a smíření vyzařující z dvou milostných obrazů Panny Marie Sedmibolestné na hlavním oltáři. První, umístěný na zadní části oltáře, maloval krnovský měšťan Heinrich Teuber v době, kdy mu před očima umírala těžce nemocná dcera Barbora. Svou bolest vtiskl do postavy Madony. Jeho Panna Marie stojí se sepjatýma rukama v úpěnlivé modlitbě a uslzenýma očima vzhlíží prosebně k nebi. Na prvním obrazu se pokusil malíř zachytit svou bolest nad umírající dcerou. Na tom druhém je Bohorodička se sedmi meči v srdci ztvárněna v jiné póze. Panna Marie nepláče, má pokorně skloněnou hlavu i ruce, neprosí, je smířena. Malíř zde vystihl to, k čemu sám dospěl. Dovedl se smířit s osudem. Obrazy jsou natolik působivé, že poutníci jim po tři staletí přisuzují zázračnou, zejména léčivou moc. Dcera malíře se prý uzdravila.

KŘÍŽOVÁ CESTA

V okolí kostela je třináct menších empírových kaplí z počátku 19. století, které tvoří křížovou cestu a jedna velká barokní kaple je z roku 1729. V roce 2007-2008 došlo k opravě souboru kaplí křížové cesty okolo kostela Panny Marie Sedmibolestné. Investorem rekonstrukce drobných sakrálních staveb je Město Krnov, které je také vlastníkem pozemků a kaplí. Na projekt přispěl Moravskoslezský kraj, občané a firmy Krnova. Do opravených kaplí se také vrátily výjevy křížové cesty, které v nich byly až do 80. let 20. století. Malby přečkaly obě světové války i komunismus, ale neodolaly zlodějům barevných kovů, krátce po sametové revoluci. 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

POUTĚ NA CVILÍNĚ

Aktuální přehled poutí

KONTAKT

Výletní 3
794 01 Krnov
http://kostelcvilin.cz

P. Josef Goryl OFMConv.
Štursová 85/2, 794 01 Krnov
tel: 00420 608 888 270
e-mail: krnov@minorite.cz

OTEVÍRACÍ DOBA

KVĚTEN-ŘÍJEN
úterý–pátek 13:00-17:00
sobota 10:00-17:00
neděle 11:00-17:00

VSTUPNÉ

dobrovolné

FOTOGALERIE


Poutni_kostel_5

Poutni_kostel_2

Krizova_cesta

cvilnsk_schody_2

cvilnsk_schody

sakrální památky1

Průvodce poutní stezkou ke stažení zde.


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb