Kostel svatého Martina

kostel_sv._Martina1 Kostel svatého Martina
nám. Osvobození 27/7, 794 01 Krnov
GPS: 50.0905089N, 17.7010344E

 

V roce 2014 prošlo rekonstrukcí schodiště do Městské věže. Díky této rekonstrukci je věž zpřístupněna veřejnosti.

Pravidelné prohlídky věže kostela sv. Martina budou opět probíhat v roce 2019. Přesný termín včas upřesníme.
Skupinové prohlídky je možno předem objednat v TIC Krnov, Hlavní náměstí 25 a to osobně,
telefonicky 554 614 612, 739 548 957 nebo e-mailem tic@mukrnov.cz. Vstupné je dobrovolné.


nm.osvobozen_Martin nm.osvobozen_Martin_2
Náměstí Osvobození - u kostela sv.Martina

HISTORIE:
První zmínka o tomto kostele se objevuje před více jak 700 lety. Kostel byl postaven pod patronátem řádu německých rytířů, několikrát byl obnovován a postupně rozšiřován. Původní stavba byla dřevěná, na přelomu 14. a 15. století byl postaven kostel z kamene.

Kostel měl původně jen jednu věž, což je stále patrné, druhá věž byla přistavěna až v 16. století i s ochozem, říkalo se jí „městská věž“, protože sloužila městskému věžnému k jeho obchůzkám.

Dvě věže odlišného vzhledu byly součástí městského ochranného systému. Jsou vysoké 67 metrů.

Největší škody kostel utrpěl v době největšího požáru Krnova v roce 1779, kdy se zřítila jeho klenba. Jeho interiér byl citlivě opraven v pozdně barokním stylu s prvky nastupujícího klasicismu. Úpravy s dostavbami provedl krnovský stavitel Heinrich Haucke. K jeho znovu vysvěcení došlo roku 1789. Nevelké přestavby proběhly i v 19. století.

Okolo kostela se nacházel hřbitov. V chrámu jsou obrazy neznámých autorů, které jsou z 18. století. U svatého Martina našel místo svého odpočinku Kryštof Bilický z Bilic, což byl zámecký lékař polského původu.

Dnes se v kostele hraje na varhany z roku 1904, které byly vyrobeny v Krnově.

Kostel v sobě skrývá také jedno tajemství. Když se v roce 1967 opravovala uvnitř kostela elektroinstalace, muselo se začít kopat v podlaze a jaké bylo překvapení, když se najednou v podzemí objevily dvě krypty a v nich několik rakví s pozůstatky zemřelých. Po prozkoumání se zjistilo, že zde byli pohřbeni velice vážení občané Krnova. Krypty byly po výzkumu znovu zakryty dlažbou, protože všichni, kteří tam dodnes odpočívají, si zaslouží nerušeného klidu. V zadní části kostela se také objevil vstup do záhadné podzemní chodby, která podle pověstí pokračuje pod celým městem a končí až pod troskami hradu Cvilína, kterému se dnes říká Šelenburk.

V letech 1958 - 1966 byl kostel sv. Martina náročně opraven. V průběhu této opravy byly v r. 1966 na jižní straně objektu odkryty části ostění oken z jeho nejstaršího údobí. Kostel sv. Martina je zapsán ve státním seznamu národních kulturních památek.

V roce 2008 oslavil chrámový sbor sv. Martina 100té výročí založení. Na podzim 1908 bylo založeno Chrámové hudební sdružení, kterým tak začíná tradice pěstování duchovní hudby v Krnově. Sbor kromě účinkování při bohoslužbách, vystupoval na koncertech a to nejen v kostele, ale také v sále hotelu Tiroler.

FOTOGALERIE:
martin_1 martin_2 Kostel_Sv._Martina martin_3
Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb